İstanbul Üniversitesi Yurt Projesi

İstanbul Üniversitesi Yurt Projesi
2018
Proje: OfficePAN

1.KONUM

Proje, İstanbul İli, Avcılar İlçesi, Firüzköy Mahalesi’nde 5 Pafta No’lu 22769 ve 7 Pafta No’lu 2657, 2658, 2659, 2660, 6079, 6323 parselleri üzerinde konumlandırılmıştır. Sarıgül Sokak ve Doğu Sokak kesişiminde yer alan proje 1842 kız öğrenci, 1842 erkek öğrenci olmak üzere 3684 öğrencinin barınabileceği öğrenci yurdu projesidir.

48507 m² kız öğrenci yurdu, 48507 m² erkek öğrenci yurdu inşaat alanına sahip olmak üzere 97014 m² toplam inşaat alanına sahiptir.

Küçükçekmece Gölü bakış açısına sahip arsa yeşil bir alan üzerinde bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsüne 800 m., metrobüs durağına 1.32 km., otobüs durağına 250 m. uzaklıktadır. Firüzköy Bulvarı 720 m. D-100 Karayolu ise 1.25 km. erişim uzaklığındadır.

2.TASARIM KARARLARI

Sarıgül Sokak ve Doğu Sokak üzerinde cephesi bulunan proje için proje alanının yanından geçen ikinci bir sokak öngörüsü bulunmaktadır. Bu sokak üzerinden hem araç hem yaya akışı sağlanıp, sokak üzerinden yapı alanına giriş verilerek bu giriş öğrenci promenadına bağlanmış ve ortak ‘Sosyal Meydan’la ilişkilendirilmiştir. Böylece öğrenciler için yapı alanına girişlerde alternatif güzergahlar yaratılmıştır.
Üç farklı giriş aksı bulunan yapı alanının girişleri, otobüs durağı, metrobüs durağı ve üniversite kampüsü, alan içindeki ortak kullanım alanlarına ulaşım gibi kriterler gözetilerek oluşturulmuştur.

Bütün odaların doğal ışık alması ve manzaradan faydalanmaları tasarımın ana kriterlerini oluşturmuştur. Öğrenci barınma birimleri manzara yönüne dik olacak şekilde konumlandırılıp manzaradan maksimum yararlanma sağlanmıştır.
Ortak kullanım alanları kız öğrenci yurdu ve erkek öğrenci yurdu arasında yaratılıp bu iki mekan arasında sosyal bir avlu oluşturulmuştur. Yapı alanı içinde tasarlanan öğrenci promenadının bağlandığı, ticari birimlerin oluşturulduğu sosyal meydanda yurt giriş çıkışları da bulunmaktadır. Sürekli yaşayan ve öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurabildikleri güçlü bir yaşam kurgusu bulunan sosyal meydanda, ticari birimlerin yanı sıra öğrencilerin dinlenme, çalışma, vakit geçirme için kullanabilecekleri kentsel mobilyalarla alan kullanımı güçlendirilip işlevsel bir hâle getirilmiştir.

Farklı kullanım amaçlarına hizmet eden peyzaj örgüsü bulunan tasarımda iç avlular,etkinlik avluları, ortak meydan, ticari kullanım, açık spor alanları, açık otopark alanları, yürüyüş parkurları oluşturulmuştur.
Açık spor alanları mekan kurgusunun dışında,manzara yönünde konumlandırılarak aktif sosyal dokudan kopartılmış, sakin bir alan haline getirilmiştir. Böylece atıl olan alanda sürekli kullanım sağlanarak bütün yapı alanı içinde yaşayan bir doku oluşturulmuştur.

Her iki yurt birimi için de Çok Amaçlı Salonu’na hizmet eden etkinlik avluları yaratılmış, açık bir fuaye kullanımı sağlanmıştır.
Yaya akışının az olduğu, yapı alanı girişine yakın, araç sirkülasyonunun sağlandığı alandan kapalı otopark girişi verilmiştir. Böylece otopark giriş çıkışları yaya kullanımından etkilenmeyen, bağımsız hareket edebilen bir sistem sağlanmıştır. Açık otoparklar kız öğrenci yurdu ve erkek öğrenci yurdu çevresinde iki farklı giriş yakınında konumlanıp birimler arası eşit kullanıma olanak sağlamıştır. Giriş yakınlarında olması acil durum kullanımları için kolaylık sağlamıştır. Yapı çevresinde oluşturulan araç yolu kolay ve rahat bir araç sirkülasyonu sağlayıp bütün birimlere eşit uzaklıkta konumlandırılmıştır. Kolay algılanabilen bir güzergah oluşturularak acil durumlarda oluşabilecek karışıklık ve olumsuzlukların önüne geçilmiştir.
Kız öğrenci yurdu ve erkek öğrenci yurdu içinde avlular oluşturulmuş öğrencilerin sosyalleşebilecekleri alanlar yaratılmıştır. Bu alanlarda yeşil alan ve ağaç kullanılarak öğrencilerin daha rahat ve sakin, doğal ışık ve gölgeden faydalanarak vakit geçirmeleri sağlanmıştır.
Ortak girişten dağılarak Etkinlik Avlusu içinde Çok Amaçlı Salon’a ulaşanbir yaya yolu oluşturulmuş, yapı içine girmeden Çok Amaçlı Salon’la direk bağlantı sağlanmıştır. Etkinlik avlusu içine bakan Çok Amaçlı Salon’a hizmet eden bir kafeterya tasarlanmış, avlu içinde öğrenci kullanımlarına da açık hâle getirilmiştir.

3.PROJE TASARIMI

Zemin kat, 5311 m² kız öğrenci yurdu, 5311 m² erkek öğrenci yurdu olmak üzere 10622 m² toplam inşaat alanına sahiptir. Girişte karşılama mekanı ve danışma birimi bulunmakta ve bu alandan etkinlik avlusuna geçerek çok amaçlı salona doğrudan erişilebilmektedir.
İdari birimler ve toplantı salonları girişin yakınında güvenlik ve danışmayla ilişkilendirilerek birlikte çözülmüştür. İdari birimlerle birlikte çok amaçlı düşünülmüş, bu alana sanatçı dinlenme birimi eklenmiştir. Çok amaçlı salona hizmet fuaye birimi etkinlik avlusuna bakan doğal ışık alan ferah bir mekan olarak tasarlanmış, fuayeye hizmet eden ve avluyla da ilişki kuran bir kafeterya birimi eklenmiştir. Böyle bu alanın etkinlik dışında da aktif kullanıma olanak sağlanmıştır.
Herbiri 32.3 m² olan 10 adet çalışma odası avlulara bakacak şekilde birlikte düşünülmüş, sosyal meydandan kopartılarak daha sessiz ve çalışmaya uygun mekanlar hâline getirilmiştir.
Zemin katta kapalı spor salonu çözülerek bütün katlardan kolay erişim sağlanabilen odak bir nokta seçilmiştir. Uzun ince bir form oluşturularak bütün mekanın ışık alması ve salonun bütün kullanıcılarının iç avluya bakması sağlanmıştır.
Çok amaçlı salon ve yemekhane birimleri öğrenci yoğunluğunun az olduğu alanlarda konumlandırılmış çekirdeklerin hemen yanında barınma birimlerinden kolay ulaşılabilecek alanda tasarlanmıştır.
Ticari birimler, iç mekanla ilişki kurmayıp dış mekandan kullanılabilen birimler olarak tasarlanmış, sosyal meydanda bütün kullanıcıların ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde oluşturulmuştur.

Share Project :